Երևանում բացվել է Շտեֆան Կոպելկամի “Local Time” ֆոտոպաստառների ցուցահանդեսը
PanARMENIAN.Net - Ապրիլի 8-ին Երևանում Ալեքսանդր Թամանյանի անվան թանգարանում բացվել է գերմանացի լուսանկարիչ Շտեֆան Կոպելկամի “Local Time” (տեղական ժամանակ) ֆոտոպաստառների ցուցահանդեսը, որը տևելու է մինչև մայիսի 2-ը:
Ցուցադրությունը կազմված է սև-սպիտակ լուսանկարներից, որոնք արվել են լուսանկարչի կողմից Բեռլինյան պատը քանդելուց առաջ և հետո: Ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել տարբեր ժամանակաշրջանների ճարտարապետությունը և ընդգծել ճարտարապետական հուշարձանների պահպանման անհրաժեշտությունը:
Ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոhեն Շմիդտը նշեց քաղաքներում հին և նոր ճարտարապետությունը համադրելու կարևորությունը:
“Բեռլինում կարելի է գտնել տեղեր, որտեղ ամեն ինչ հին ոճով է կառուցված: Նոր շրջաններում կառուցված են հսկայան շենքեր լրիվ նոր ոճով: Շրջանների միջև կապ չկա: Երևանում, դուրս գալով Հանրապետության հրապարակ, հին շենքերի կողքին տեսնում ես նորերը, որոնք ներդաշնակ չեն հների հետ, և ափսոսում ես, որ քաղաքը կորցնում է իր դեմքը”,- ասել է Հանս-Յոhեն Շմիդտը և ավելացրել, որ Երևանի հանդեպ անփույթ վերաբերմունքի վառ օրինակ է “Մոսկվա” կինոթատրոնի ամառային դահլիճի փոխարեն եկեղեցի կառուցելու մտադրությունը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատունը, Goethe-Institut-ը և Ալեքսանդր Թամանյանի թանգարանը: