Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցը Ռուսաստան կավարտվի Կրասնոդարի երկրամաս այցելությամբ:
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի ղեկավարը Մոսկվա է ժամանել Քյոլնից, որտեղ եւ ավարտվել էր նրա այցը Գերմանիա: ԳՖՀ-ի քաղաքական ղեկավարության հետ քննարկվեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարների, ինչպես նաեւ` հայ-գերմանական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հետ կապված հարցեր:
Մոսկվայում քննարկվելիք հարցերի շրջանակն առավել ընդգրկուն է: Հայ-ռուսական բանակցությունների ընթացքում շոշափվելիք թեմաների մասին կարելի է դատել Ռոբերտ Քոչարյանին ուղեկցող պատվիրակության կազմից: Նրա հետ Ռուսաստանի մայրաքաղաք են ժամանել պաշտպանության, արտաքին գործերի, առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման, էներգետիկայի, մշակույթի նախարարները, Կենտրոնական բանկի նախագահը, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, մշակույթի առաջավոր գործիչներ:
Բացի Վլադիմիր Պուտինի եւ Միխայիլ Կասյանովի հետ բանակցություններից, նախատեսված է Հայաստանի նախագահի հանդիպումները Ֆեդերալ ժողովի երկու պալատների ղեկավարների հետ, Մոսկվայի քաղաքապետի եւ «Իտերա» ընկերության նախագահի հետ: Ռոբերտ Քոչարյանը պատրաստվում է նաեւ հանդիպել ռուսական զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Լրագրողների հարցերին նա կպատասխանի ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի դահլիճում: Այսօր կկայանա Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահների համատեղ մամլո-ասուլիսը: Այցի ոչպաշտոնական մասում նախատեսվում է այցելություն Համառուսական ցուցասրահում գործող «Հայաստան» բաժին, Ռուսաստանի արվեստի գործիչների հետ հանդիպում: Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը ներկա կլինեն Մեծ թատրոնում կայանալիք հայ տաղանդավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 100 ամյակին նվիրված համերգին:
Այցի ընթացքում կստորագրվեն պաշտպանության, տնտեսության եւ մշակույթի ոլորտներին առնչվող մի քանի փաստաթղթեր: Հատուկ ուշադրություն է հատկացվում էներգետիկայի ոլորտին: Կրկին առաջնային է Հայաստանին գազի եւ միջուկային վառելիքի տրամադրման հարցը: Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանի խոսքերով` արդեն իսկ սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել միջուկային վառելիքի դիմաց վճարվող գումարի շուրջ, որը կներկրվի Հայաստան ապրիլի վերջին: Գործարքը կազմում է 11 միլիոն դոլար: Փոխարենը Հայաստանը պարտավորվել է էլեկտրաէներգիա մատակարարել: Այցի ընթացքում կքննարկվեն նաեւ այս գործարքի մանրամասները:
Հայաստանի նախագահի այցը համընկնում է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը: Վաղն առավոտյան Ռոբերտ Քոչարյանը բանակցություններ կվարի Ռուսաստանը, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան ներկայացնող անդամների հետ: Ռուսաստանն անհանգստացած է վերջին շրջանում ղարաբաղյան եւ ադրբեջանական սահմանային գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերով: Այս թեման առանցքային կլինի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ:
Մոսկվայում կկայանա նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպումը Ռուսաստանի հայերի միության ղեկավարության եւ նրա տարածաշջանային կառույցների առաջնորդների հետ: Միության նախագահը կուղեկցի Երկրի նախագահին Կրասնոդարի երկրամաս այցի ընթացքում: Կուբանում է բնակվում գրեթե ռուսաբնակ հայերի կեսը: Մեկ տարի առաջ Կրասնոդարի սկինխեդների կողմից իրականացրած քաղաքային գերեզմանատան հայկական մասի ավերումից հետո Երեւանում խոսում էին հայերի հանդեպ խտրականության մասին: Սակայն անցյալ տարվա հոկտեմբերին կայացած նահանգապետ Տկաչովի այցը Հայաստան տեղական բնակչությանը հավաստեց նրանում, որ հանցագործ տարրերի գործողությունները ամենեւին կապ չունեն երկրամասի վարած ներգաղթային քաղաքականության հետ:
Հայաստանի ղեկավարը կվերադառնա Երեւան շաբաթ օրը: Նույն օրը նրան կտրվի նախագահի թեկնածության վկայականը: Իսկ ուղիղ մեկ ամիս հետո պարզ կդառնա, արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանը կշարունակի Մոսկվայում ձեռք բերված համաձայնությունները իրականացնել, թե դրանով արդեն մեկ այլ անձ կզբաղվի: Այն, որ Կրեմլում Հայաստանի առաջնորդի դերում ցանկանում են տեսնել հենց Քոչարյանին, քչերի մոտ է կասկած հարուցում: