Քեն Խաչիկյան. Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու` Օբամայի տված խոստումներն ընկալվում են որպես սուտ
PanARMENIAN.Net - «ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այսօր վերջնականապես անձնատուր եղավ Թուրքիային` զոհաբերելով մարդու իրավունքներն ի շահ արտաքին քաղաքականությանը և ենթարկվելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում «բերանները փակելու»` թուրքական քաղաքականությանը»,- ասել է Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանը: «Եվ այդ կապիտուլյացիան նրա նախագահության վերջին ապրիլի 24-ին լիովին հակասում է խոստումներին, որոնք նա բաժանում էր ամերիկահայերին և մեր երկրի բոլոր քաղաքացիներին` լինելով նախագահի թեկնածու: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ այդ խոստումներն այսօր ընկալվում են որպես սուտ: Նրա խոստումները տպավորվել են նրանց սրտում, ովքեր հույս ունեին և աշխատում էին ԱՄՆ քաղաքականության փոփոխության համար, բայց ո՞վ կարող է այսօր հավատարիմ լինել մի քաղաքական գործչի, ով խախտել է սեփական խոստումները»,- հայտնել է Խաչիկյանը:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայ համայնքին ուղղված ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կրկին դրժել է խոստումը և չի օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը:
Օբամայի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Այսօր մենք նշում ենք 20-րդ դարի ամենահրեշավոր ոճարգործության՝ Մեծ Եղեռնիտարելիցը: Դրանով մենք հարգում ենք այն 1,5 հայերի հիշատակը, որոնք դաժանաբար սպանվեցին Օսմանյան կայսրությունում: Հիշելով 97 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության զոհերին՝ մենք միանում ենք աշխարհի միլիոնավոր մարդկանց: Մենք պարտավոր ենք հիշել այդ իրադարձությունների զոհերի մասին, թույլ չտալու համար, որ դա կրկնվի ապագայում:
«Չնայած այս ողբերգությանը` ձեր հավատը, խիզախությունն ու ուժը թույլ տվեցին ձեզ վերապրել ու բարգավաճել` համայքներ ստեղծելով ողջ աշխարհում: Չահաբեկվելով դուք պահպանեցիք ձեր ժառանգությունը, փոխանցելով այն սերնդեսերունդ:
Ամերիկայի հայերը հսկայական ավանդ ունեն ԱՄՆ զարգացման գործում, ինչպես նաև մեծ ներդրում ժողովրդավարական, ազատ ու բարեկեցիկ Հայաստանի զարգացման գործում: ԱՄՆ-ն հպարտանում է ձեր ժառանգությամբ ու նրանով, թե ինչպես եք դուք հարգում այն մարդկանց հիշատակը, որոնք զոհվեցին գրեթե 100 տարի առաջ: