Նազարբաևն ու Օլանդը քննարկել են ԵՄ-ԵՏՄ երկխոսության հեռանկարները
PanARMENIAN.Net - Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը քննարկել են Եվրամիության (ԵՄ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) միջև երկխոսության հաստատման հնարավորությունը:
Դեկտեմբերի 5-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պետական այցով ժամանել է Ղազախստան, տեղի են ունեցել նախագահների բանակցությունները նեղ և ընդլայնված կազմով:
«Բովանդակալից երկխոսություն ծավալվեց միջազգային հարցերի շուրջ, որոնք առնչվում են տարածաշրջանային իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունենում մեզ մոտ և մեր շուրջ, և Մերձավոր Արևելքը, և Ռուսաստանի ու Եվրոպայի պատժամիջոցային դիմակայությունը, և Ուկրաինայի հարցը»,-ասել է Նազարբաևը համատեղ հայտարարության ժամանակ:
«Մենք քննարկեցինք ընթացիկ իրավիճակը: Կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Ֆրանսիայի հետ համագործակցության վերաբերյալ: Քննարկվել է Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև երկխոսության հաստատման հնարավորությունը: Մենք նաև ճշտել ենք մեր մոտեցումները ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ: Այստեղ մենք Ֆրանսիայի նախագահի հետ համակարծիք էինք: Մենք կցանկանայինք, որ շփման եզրեր գտնվեին ճգնաժամի հաղթահարման համար, որը ոչ մի օգուտ չի տալիս, վատթարացնում է միջազգային իրավիճակն ու վատ է ազդում ոչ միայն Եվրոպայի ու Ասիայի, այլ նաև ամբողջ աշխարհի տնտեսության վրա,-ասել է Նազարբաևը, գրում է Newskaz.ru-ն:
«Մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է փոխզիջման գալ: Ես պատրաստ եմ այդ գործին բերել Ղազախստանի նպաստը և Ֆրանսիայի նախագահը սատարում է մեր ջանքերին»,-եզրափակել է Նազարբաևը: