ԵՏՄ երկրները պայմանագրեր կկնքեն մտավոր սեփականության ոլորտում
PanARMENIAN.Net - 2015-ին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները երեք պայմանագիր կկնքեն մտավոր սեփականության ոլորտում: Այդ մասին հայտնել է Ղազախստանի արդարադատության նախարար Բերիկ Իմաշևը, ելույթ ունենալով դեկտեմբերի 22-ին Ղազախստանի խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, հայտնում է Kursiv.kz-ը:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը ստորագրեցին Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը ընթացիկ տարվա մայիսի 29-ին Աստանայում, փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից:
Ըստ նախարարի, մտավոր սեփականության ոլորտում որպես տնտեսական ինտեգրման հիմնական խնդիրներ են համարվել ՄՄ տարածքում հեղինակային իրավունքի օբյեկտների ու արդյունաբերական սեփականության իրավունքի միասնական պահպանման ապահովումը, միասնական ապրանքանիշի ներմուծումը և այլ հարցեր:
«ԵՏՄ մասին պայմանագրի իրականացման շրջնակում նախատեսվում է 2015-ին երեք միջազգային պայմանագիր կնքել: Առաջինը՝ Ապրանքանիշերի, սպասարկման նշանների ու ապրանքների ծագման վայրի մասին պայմանագիրը ԵՏՄ անդամ պետությունների տարածքում: Այն ուղղված է խթանելու ապրանքանիշերի գրանցման հայտերը»:
Երկրորդ կարևոր փաստաթուղթը, որ նախատեսվում է ստորագրել, կլինի Մտավոր սեփականության օբյեկտների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործողությունների համակարգման մասին պայմանագիրը: «Պայմանագիրը ենթադրում է միջգերատեսչական համագործակցություն, որի նպատակն է օրեսնդրության կատարելագործմանն ուղղված դրույթների մշակումը, տեղեկատվության փոխանակումը մտավոր սեփականության ոլորտում խախտումների բացահայտման ու կասեցման նպատակով»,-պարզաբանել է Բերիկ Իմաշևը:
Եվ վերջապես, երրորդը կլինի Հավաքական հիմունքով հեղինակային և հարակից իրավունքների կառավարման կարգի մասին համաձայնագիրը: Ըստ Իմաշևի, համաձայնագրով նախատեսվում է հեղինակային պարգևատրման հավաքագրման, բաշխման ու վճարման միասնական կարգ հատատել: «Համաձայնագրի նախագծով կանոնակարգվում է հավաքված պարգևատրության կարգն ու ժամկետները, որը պետք է իրականացվի ոչ պակաս, քան տարին մեկ անգամ»,-հստակեցրել է արդարատության նախարարը:
Դեկտեմբերի 19-ին Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը:
Նույն օրը Ղազախստանի Սենատը ընդլայնված նիստում հավանություն տվեց «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի վավերացման մասին» օրինագծին:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը: Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը: