27 փետրվարի 2015 - 11:07 AMT
Հարաբերական հանգստությունը Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործի շուրջ իրականում շատ խաբուսիկ է: Ամեն վայրկյան կրքերը կարող են բռնկվել ու վերածվել բողոքի զանգվածային ցույցերի, ցուցարարների բախումների իրավապահների հետ և ՌԴ հյուպատոսությունը գրավելու և ռուսական զորամասերը շրջափակելու փորձերի: Պատճառն այն է, որ այդ դաժան սպանությանը հետաքննությունը փակուղում է հայտնվել, գրում է «Չաս պիկ» պարբերականը:
Ընդհանուր առմամբ, ասվում է հրապարակման մեջ, Ռուսաստանը շատ բարդ իրավիճակում է հայտնվել: Ընտանքին դաժանորեն սպանած Վալերի Պերմյակովին ռուսական հայրենասիրական կազմակերպությունները սկզբում փորձում էին նույնիսկ հերոսացնել, ասելով թե նրան նենգաբար զրպարտում է արևմտյան քարոզչությունը:
Ռուսական քարոզչամիջոցները նոր առասպել են դնում շրջանառության մեջ՝ թե մարդասպանը մեղսունակ չէ, օլիգոֆրեն է, որը չի կարող պատասխան տալ իր գործողությունների համար: Գուցե այդ վարկածը շահավետ է նաև հանցագործի համար, սակայն ուղղակի մահացու է Ռուսաստանի իմիջի համար, գրում է պարբերականը:
«Դա նշանակում է, որ ռուսական զինկոմիսարիատներում նորակոչիկները պատշաճ բուժզննություն չեն անցնում: Ստացվում է, որ հոգեկան հիվանդը, որը պատասխանատու չէ իր գործողությունների համար, կարող է հայտնվել բանակում ու լավագույն դեպքում միայն ինքնաձիգ ստանալ, իսկ գուցե նաև «Գրադ» կամ »Սմերչ» համակարգ: Ավելին, այդ պսիխոպատը «Գրադով» և Կրեմլից ատացած սպանության մանդատով կարող է հայտնվել այլ երկրում արտասահմանյան «խաղաղապահ» զորակազմում: Ով գիտի, թե հիմա քանի այդպիսի պերմյակովներ են զենք ճոճելով քայլում Մոլդովայի,. Վրաստանի, Հայաստանի կամ նույնիսկ Ուկրաինայի հողում»,-ասվում է հոդվածում:
«Սակայն վերադառնանք «ռուս հերոսի» գործի քննությանը Հայաստանում: Թեև, թվում է, թե ամեն ինչ պարզ է, սակայն քննությունը ոչ մի հաջողություն չի գրանցում: Կամ գործը արգելակվել է, կամ ուղղակի ոչ ոք չի ցանկանում բացահայտել տեղեկատվությունը մինչև վերջ ու հասկանալի ձևով:
Եվ գլխավորը՝ ռուսական Գլխավոր դատախազությունը այդպես էլ անպատասխան թողեց ՀՀ Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը Ավետիսյանների սպանության գործի քննությունը ՀՀ քննչական մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ:
Կայուն տպավորություն է ստեղծվում, որ ռուս քննիչները, որոնք վարում են գործը, ամեն ինչ անում են, այն ի չիք դարձնելու համար, քանի որ սկանդալից ու իմիջային կորուստներից Ռուսաստանը չի խուսափի ամեն դեպքում: Իսկ եթե քննությունը փորձի «պաշտպանել» հանցագործին, ապա պետք է սպասենք ավելի մեծ ընդվզման, քան հունվարի կեսին»,-գրել է պարբերականը: