Տուսկ. ԵՄ և Թուրքիայի միջև համաձայնագիրը լրամշակման կարիք ունի
PanARMENIAN.Net - Եվրամիության և Թուրքիայի միջև միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը համալրման կարիք ունի: Հարկ կլինի առաջիկա օրերին մի շարք հարցեր լուծել, ստանալու համար բոլոր անդամ երկրների և եվրոպական ինստիտուտների համաձայնությունը, հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Անցած շաբաթ ես ստացա Թուրքիայի և Եվրամիության միջև համաձայնագիրը նախապատրաստելու մանդատ: Ես աշխատում եմ դետալների վրա, այդ պատճառով եմ Նիկոսիայում և Անկարա եմ մեկնելու երեկոյան: Թուրքիայի առաջարկը, որը քննարկվել է Գերմանիայի և Նիդերլանդների հետ, նախկինի պես լրամշակման կարիք ունի, որպեսզի այն ընդունելի լինի ԵՄ անդամ բոլոր 28 անդամի և ԵՄ կառույցների համար: Նպատակն է ավարտել բանակցություններն այս շաբաթվա ընթացքում, սակայն մենք դեռ կհասնենք դրան»,-ասել է Տուսկը Նիկոսիայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել են ԵՄ ծառայությունները:
«Պետք է ապահովել, որ ցանկացած նոր սխեմա Հունաստանի և Թուրքիայի միջև ներգաղթյալների վերադարձի վերաբերյալ լիովին համապատասխանի ԵՄ օրենքներին և մեր միջազգային պարտավորություններին: Այսինքն հարկավոր է ապահովել, որ բոլոր հարցումներն անհատապես գնահատվեն Հունաստանում, մինչև ներգաղթյալներին Թուրքիա վերադարձնելու որոշում կայացնելը»,-ասել է Տուսկը:
Տուսկն ասել է նաև, որ պետք է լուծել նաև «Թուրքիայից ԵՄ այլ երկրներ, օրինակ, Բուլղարիա, միգրացիայի այլընտրանքային ուղիների հարցը»: «Դա ևս հարկավոր է կարգավորել, որպեսզի համաձայնագիրն արդյունավետ լինի»,-ասել է Եվրախորհրդի նախագահը:
Մինչդեռ Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը Դոնալդ Տուսկի հետ բանակցությունների ավարտին հայտարարել է, որ Կիպրոսը չի համաձայնվի ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցություն վերաբերյալ բանակցությունների նոր գլուխներ բացել, եթե Թուրքիան չկատարի իր պարտավորությունները: Այդ պահանջների թվում է մասնավորապես Կիպրոսի ճանաչումը Թուրքիայի կողմից:
Մարտի 7-ին կայացած ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովում Անկարայի ներկայացուցիչները պահանջել են 2 անգամ ավելացնել ԵՄ օժանդակությունը` 3 մլրդ եվրոյից մինչև 6 մլրդ եվրո: ԵՄ և Անկարայի միջև պայմանավորվածության վերջնական տարբերակը պատրաստ կլինի ԵՄ հաջորդ գագաթնաժողովին, որը կայանալու է մարտի 17-ին: