Կալիֆորնիային առաջարկվել է $5 մլն հատկացնել Հայ-ամերիկյան թանգարանի կառուցմանը
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի վեհաժողովի թիվ 4 բյուջետային ենթակոմիտեի նախագահ, վեհաժողովի անդամ Ադրին Նազարյանն առաջարկել է բյուջեից $5 մլն հատկացնել Գլենդեյլում Հայ-ամերիկյան թանգարանի կառուցման համար:
«Հայերի ուղին դեպի Կալիֆորնիա` ճանապարհ է Ցեղասպանությունից դեպի բարգավաճում և կարևոր է նահանգի կյանքում: Հայկական թանգարանը հրաշալի համալրում կլինի նահանգի մշակութային և պատմական արժեքների ցանկում»,-ասել է Նազարյանը:
«Հայ-ամերիկյան թանգարանի առաքելությունը կլինի նպաստել ԱՄՆ էթնիկ և մշակութային բազմազանության ընկալմանն ու ճանաչմանը` ամերիկահայերի օրինակով:
Թանգարանը կվերածվի մշակութային կենտրոնի, որտեղ հնարավոր կլինի ծանոթանալ ամերիկահայերի պատմությանն ու մշակութային առանձնահատկություններին»,-ասվում է վեհաժողովի անդամի հայտարարության մեջ:
Թանգարանը կառուցվելու է Լոս Անջելեսի թանգարանի նմանությամբ` ունենալով նաև կրթական նպատակներ` նպաստելով հարաբերությունների բարելավմանը շրջանի բոլոր քաղաքացիների միջև: