Արցախում լիբանանահայ ևս 9 ընտանիք կհաստատվի![]() 27 օգոստոսի 2020 - 10:42 AMT PanARMENIAN.Net - Առաջիկա օրերին Արցախում լիբանանահայ ևս 9 ընտանիք կհաստավի։ Այդ մասին ֆեսյբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Նա նշել է, որ համապատասխան բոլոր աշխատանքներն արդեն կատարվել են: «Հեռավար զրույց եմ ունեցել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ: Քննարկել ենք լիբանանահայության խնդիրները: Նորից ընդգծել եմ, որ պետք է գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի համայնքը պահպանվի: Սակայն մեր այն հայրենակիցները, ովքեր որոշել են տեղափոխվել այլ երկիր, գերդասելի տարբերակը պետք է լինի վերադարձը Հայրենիք»,-ասվում է գրառման մեջ: Ավելի վաղ Արցախ տեղափոխված 2 լիբանանահայ ընտանիք հաստատվել է Շուշիում։ Դրանք բժիշկների ընտանիքներ են։ Բացի պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդի միջոցներից հատկացված 25 մլն դրամ օժանդակությունից, Արցախի կառավարության մարդասիրական օգնության արտաբյուջետային հաշվին հավաքագրվել է ավելի քան 17 մլն դրամ, և այն ավելացնելու համար տարբեր նախաձեռնություններ են իրականացվում: Ավելի վաղ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ Արցախը պատրաստ է ընդունել լիբանանահայ 100-150 ընտանիքի։ ![]() ![]()