ՌԴ-ն և Թուրքիան համակարծիք են, որ իրավիճակն Արցախում չպետք է օգտագործվի տարածաշրջան օտարերկրյա վարձկանների ներթափանցման համար։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ավարտին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր ընդհանուր կարծիքն է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը չպետք է օգտագործվի այդ տարածաշրջան վարձկանների ներթափանցման համար։ Այստեղ մենք մեր թուրք գործընկերների հետ միանգամայն նույն դիրքորոշումն ենք կիսում»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 29-ին Սոչիում իր թուրք պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ բանակցություններում հատուկ ուշադրություն է դարձնելու ԼՂ հակամարտությանը։ Նշվել էր, որ մասնավորապես, կողմերը քննարկելու են ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերվա եռակողմ հայտարարության իրականացմանն ու հումանիտար աջակցությանն առնչվող հարցեր: