1 նոյեմբերի 2021 - 13:38 AMT
Գյումրի համայնքի նորընտիր ավագանին՝ 24 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ քաղաքապետ է ընտրել «Բալասանյան» դաշինքի կողմից առաջադրված Վարդգես Սամսոնյանին։
Նրա թեկնածությանը դեմ էին քվեարկել «Զարթոնք», «Հայաստանի Հանրապետական» և «Ապրելու երկիր» խմբակցությունները, գրում է Panorama.am-ը։
Առաջադրված էր միայն Սամսոնյանի թեկնածությունը։
Հոկտեմբերի 17-ին Գյումրիում կայացել էր համամասնական ընտրակարգով ավագանու ընտրություններ։ Գյումրու ավագանու ընտրությունների վերջնական արդյունքների համաձայն՝ ավագանիում ներկայացված կլինի 5 քաղաքական ուժ. առավելագույն թվով մանդատներ ունի «Բալասանյան դաշինք» կուսակցությունը՝ 14 մանդատ, այնուհետև՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 11 մանդատ, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցություն՝ 4 մանդատ, Հանրապետական կուսակցություն` 2 մանդատ, «Ապրելու երկիր» կուսակցություն` 2 մանդատ: