25 մարտի 2009 - 19:13 AMT
Թուրքիայի ընդդիմական Հանրապետական ազգային կուսակցության անդամ, պատգամավոր Ջանան Արիթմանը, որին դատի էին տվել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի մոր հայկական ծագման մասին հայտարարությունների համար, ստիպված կլինի տուգանք վճարել:
Անկարայի դատարանը վճիռ է կայացրել, որի համաձայն պատգամավոր Արիթմանը պետք է 1 լիրայի չափով տուգանք վճարի Աբդուլլահ Գյուլի մոր էթնիկական արմատների կապակցությամբ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների տարածման միջոցով պետական անձը վարկաբեկելու փորձի համար, հաղորդում է Անատոլիական գործակալությունը:
Ջանան Արիթմանը վերջերս քննադատության է ենթարկել նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի վերաբերմունքը «Հայե'ր, ներե'ք մեզ» քարոզարշավի հանդեպ: Պատգամավորն ակնարկել է, որ երկրի նախագահի մայրը ազգությամբ հայ է: «Մենք տեսնում ենք, որ նախագահը օժանդակում է այդ քարոզարշավին: Աբդուլլահ Գյուլը պետք է ոչ թե իր էթնիկական արմատների հետեւորդ, այլ հանրապետության նախագահ լինի, նոր թուրք ազգության առաջնորդ: Պարզեք նախագահի էթնիկական արմատները մայրական գծով եւ ինքներդ կտեսնեք»,- հայտնել է Արիթմանը:
Նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը, ի պատասխան տարածված լուրերին իր մոր հայկական ծագման մասին, հայտարարել է, որ իր նախնիները եւ մայրական, եւ հայրական կողմից զտարյուն թուրքեր եւ մահմեդականներ են եղել: Թուրքական առաջնորդը դա վիրավորանք է համարել եւ դիմել դատարան: