17 փետրվարի 2025 - 18:25 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշանակալի զիջումներ է անում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Ուկրաինայի շուրջ Սաուդյան Արաբիայում կայանալիք բանակցություններին ընդառաջ, գրում է CNN-ը։
«Վլադիմիր Պուտինը բարձր տրամադրությամբ է սպասում Սաուդյան Արաբիայում փետրվարի 18–ին կայանալիք ԱՄՆ-Ռուսաստան կարևոր բանակցություններին՝ Ուկրաինայի պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ: Թրամփի վարչակազմը դադարեցրել է Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մեկուսացումը, խախտել է Արևմուտքի միասնությունը հակամարտության հարցում և կասկածի տակ է դրել, թե որքան հեռու կգնա ԱՄՆ-ն Եվրոպայի պաշտպանության համար՝ ազդարարելով զարմանալի շրջադարձ դեպի Պուտինն ու հեռանալով Ամերիկայի ավանդական դաշնակիցներից:
Եվրոպայում իրենց առաջին քայլերում Թրամփի օգնականների հակասական հայտարարությունները նաև մտահոգություններ են առաջացրել, որ ԱՄՆ նախագահը կընդունի ցանկացած գործարք Պուտինի հետ՝ նույնիսկ եթե դա վատ լինի Ուկրաինայի և այն մայրցամաքի համար, որի սահմանները կրկին սպառնալիքի տակ են ռուսական ընդլայնման պատճառով»,–ասվում է հոդվածում։
Ֆրանսիան հրավիրել է հիմնական առաջնորդներին արտակարգ հանդիպման Փարիզում:
Թրամփը նաև վախեր է առաջացրել, որ հենց Ուկրաինան չի լինի այն բանակցությունների մաս, որոնք կարևոր են նրա գոյատևման համար՝ որպես ազգ, այն բանից հետո, երբ նրա տոտալիտար հարևանը ներխուժել է Ուկրաինայի ինքնիշխան տարածք, ինչը հանգեցրել է պատերազմական հանցագործությունների, քաղաքացիական կորուստների և ավերածությունների:
Ավելի վաղ Թրամփը խոսել էր Պուտինի հետ «շատ շուտով» հանդիպման հնարավորության մասին:
Նա Ֆլորիդայում լրագրողներին ասել է. «Մենք առաջ ենք շարժվում: Մենք փորձում ենք խաղաղություն հաստատել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի հետ, և մենք շատ ենք աշխատում դրա վրա»:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին NBC-ի «Meet the Press» հաղորդման ժամանակ նախազգուշացրել է, որ նա «երբեք չի ընդունի որևէ որոշում ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև Ուկրաինայի վերաբերյալ», Թրամփը տվել է անորոշ հավաստիացում, որ նա «կմասնակցի»:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ մեկնում են Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադ՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Հանդիպումը նվիրված կլինի Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունների վերականգնմանը, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ճեպազրույցի ժամանակ։
«Այսօր նախագահ Պուտինի հանձնարարությամբ արտաքին գործերի նախարար Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը մեկնում են Էր-Ռիադ։ Սպասվում է, որ նրանք Էր-Ռիադում կհանդիպեն իրենց ամերիկացի գործընկերների հետ, և հանդիպումը հիմնականում կկենտրոնանա ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ամբողջ համալիրի վերականգնման վրա», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ռուսական ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Ջո Բայդենի նախագահության ժամանակ՝ ով Դոնալդ Թրամփի նախորդն էր ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում, ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները հասել են ամենացածր կետին։ Ինչպես նշել է Պեսկովը, դրանց բարելավման նախաձեռնությունը պետք է գա ամերիկյան վարչակազմից։
ԱՄՆ-ն սահմանափակում է ռուս դիվանագետների աշխատանքի ժամկետը երեք տարով, ինչպես նաև պարբերաբար մերժում է վիզաների տրամադրումը ինչպես դիվանագիտական աշխատակիցներին, այնպես էլ պաշտոնական պատվիրակությունների անդամներին, որոնք ուղևորվում են միջազգային միջոցառումների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի գծով։ 2016 թվականից ի վեր ավելի քան ութ հարյուր հիսուն ռուս դիվանագետներ արտաքսվել են կեղծ պատճառներով, առգրավվել է դիվանագիտական սեփականությունը, փակվել են հյուպատոսություններ Սիեթլում և Սան Ֆրանցիսկոյում։