5 փետրվարի 2010 - 13:14 AMT
Եթե մինչեւ մարտի վերջն Անկարան քայլ չանի Արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ, գործընթացն աստիճանաբար կբարդանա: Այդ մասին Երեւանում, մեկնբանելով մինչեւ ապրիլի 24-ն Արձանագրությունները վավերացնելու հնարավորությունը, հայտարարել է 2001-2004թթ. գործող Թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի TARC նախագահ, ամերիկացի փորձագետ Դեւիդ Ֆիլիպսը:
Ինչպես նշել է փորձագետը, չնայած նրան, որ Արձանագրությունների վավերացման համար փաստորեն վերջնաժամկետ չկա, կա մի սահման, որից հետո բարի կամքն անհետանում է: «Բոլորն են հասկանում, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ Արձանագրությունների վավերացումը չեն կարող հավերժ շարունակվել»,-ասել է TARC-ի նախագահը:
Ըստ Դ.Ֆիլիպսի, պետք չէ կապ տեսնել Արձանագրությունների վավերացման եւ այն բանի միջեւ, թե կճանաչի արդյոք ԱՄՆ-ն Հայոց ցեղասպանությունը: «Սակայն, ինձ թվում է, եթե Արձանագրությունների վավերացումը ձախողվի, դա մեծ հիասթափություն կլինի Վաշինգտոնի համար, քանի որ ԱՄՆ-ն քիչ ջանք չի թափել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար»,-ասել է ամերիկացի փորձագետը: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային դերակատարություն ունի այս երկխոսության մեջ եւ հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը ակտիվորեն կհամոզի Անկարային վավերացնել Արձանագրությունները: «Թեեւ թուրքերը սիրում են ասել, որ ոչ ոքի ճնշումը չեն հանդուրժի, սակայն իմ փորձից ելնելով կարող եմ ասել հակառակը»,-հայտարարել է Դ.Ֆիլիպսը: