Դեւիդ Ֆիլիպս. Արձանագրությունների վավերացումը բխում է Թուրքիայի ազգային շահերից
Այսօր Թուրքիայի ղեկավարության առջեւ ծառացած են լուրջ մարտահրավերներ, որոնք կապված են ոչ միայն Արձանագրությունների, այլ նաեւ քրդական խնդրի հետ: Այդ մասին Երեւանում կայացած «Խոսելով անցյալի մասին» հայերեն թարգմանված գրքի շնորհանդեսի ընթացքում ասել է գրքի հեղինակ, 2001-2004 թթ. գործող TARC թուրք-հայկական հաշտեցման հանձնաժողովի նախագահ, ամերիկացի փորձագետ Դեւիդ Ֆիլիպսը: Վերջերս Թուրքիա այցելած փորձագետի խոսքերով, Թուրքիայի վարչապետի վարկանիշը նվազել է 45%-ից հասնելով 35%: Իսկ դա նշանակություն ունի, մասնավորապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Թուրքիայում շուտով կայանալու են խորհրդարանական ընտրություններ:
Ֆիլիպսի խոսքերով, հայ-թուրքական գործընթացում շատ անորոշ պահեր կան, որոնք կարող են հարցականի տակ դնել Արձանագրությունները վավերացնելու Անկարայի պատրաստակամությունը: Օրինակի համար, Թուրքիան հայ-թուրքական գործընթացը շաղկապում է ղարաբաղյան խնդրի հետ: Սակայն Արձանագրություններում ոչ մի բան չի ասված Ղարաբաղի եւ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի մասին: Եւս մեկ անորոշություն է պատմական հանձնաժողովի մասին հարցը, որը նախատեսված է Արձանագրություններում: «Թուրքական կողմը կարծում է, որ հանձնաժողովը պետք է զբաղվի Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկումներով: Սակայն, ես չգիտեմ ոչ մի հայ քաղաքական գործչի, որը կհամաձայնվեր մասնակցել այդ գործընթացին», նշել է նա:
«Իմ կարծիքով, Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ցույց տա, որ Երեւանը պատրաստ է ընթանալ առաջ: Օրինակի համար, խորհրդարանում վավերացնելով Արձանագրությունները», - ասել է Ֆիլիպսը:
«Ես հույս ունեմ, որ Թուրքիան կհասկանա, որ Արձանագրությունների վավերացումը բխում է իր ազգային շահերից», - ավելացրել է նա: