Թուրք առաջնորդները դեմագոգիայով են զբաղվում
«2009 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայի կառավարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունները երկրի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով ուղարկեց օրինագծի տեսքով, որի տակ Թուրքիայի վարչապետի ստորագրությունն էր դրված: Այդ օրինագծում ասվում էր, որ այդ Արձանագրություններով հաստատվում է Կարսի պայմանագիրը, կողմերը որոշել են քննարկել վիճելի պատմական հարցերը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիայի վարչապետի հայտարարություններն այն մասին, որ Թուրքիան, իբր, Արձանագրությունները խորհրդարան է ուղարկել առանց որեւէ փոփոխություններ կատարելու, իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Երբ թուրքական կողմը հայտարարում է, որ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշումը պարունակում է դրույթներ, որոնք համահունչ չեն Արձանագրությունների ոգուն եւ տառին, հայկական կողմը պետք է Թուրքիային հիշեցնի, որ հենց նրա քայլերն են հակասում Արձանագրություններին: Թուրք առաջնորդներն իրենց հայտարարություններում տարրական սուտ են տարածում: Դա ակնհայտ դեմագոգիա է»,- հայտնեց Ռուբեն Մելքոնյանը` ավելացնելով, որ նման քաղաքականությամբ Թուրքիան ձգձգում է Արձանագրությունների վավերացումն ու գործընթացը փակուղի տանում:
Պատասխանելով Անկարային գրավոր երաշխիքներ տրամադրելու` նրա պահանջի վերաբերյալ PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հարցին` թուրքագետն ընդգծեց, որ Երեւանի գրավոր երաշխիքն իր ստորագրությունն է Արձանագրությունների ներքո: