Մեդվեդևը Թուրքիայում կարող է քննարկել նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները
PanARMENIAN.Net - Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը մայիսի 12-ին Թուրքիայի ղեկավարության հետ քննարկելու է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը տնտեսության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտներում, ինչպես նաև իրավիճակն Իրանում, Իրաքում և Աֆղանստանում, լրագրողներին հաղորդել է ՌԴ նախագահի օգնական Սերգեյ Պրիխոդկոն:
Նրա խոսքերով, ՌԴ նախագահի և թուրքական իշխանությունների հետ բանակցություններում զգալի ուշադրություն է դարձվելու արդի տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներին:
«Դրանց շարքում ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ պայքարում փոխազդեցությունը, եվրոպական անվտանգության նոր կառուցվածքի ձևավորումը համապատասխան պայմանագիր ընդունելու ռուսական նախաձեռնության լույսի ներքո, դրությունն Անդրկովկասում, կիպրոսյան և մերձարևելյան կարգավորման խնդիրները, դրությունն Իրաքում, Աֆղանստանում, Կենտրոնական Ասիայում, իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակը, համագործակցության զարգացումը սևծովյան տարածաշրջանում: Բացառված չէ, որ կողմերը քննարկեն հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացման հարցերը: Ռուսաստանն ավանդաբար շահագրգռված է Հայաստանի, Թուրքիայի և նրանց միջև փոխշահավետ նախագծերի իրագործման մեջ»,- ասել է Պրիխոդկոն: