ՀՀ ԱԺ-ն քննարկեց Գյումրիում ՌԴ ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացման մասին արձանագրությունը
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի խորհրդարանը դիտարկեց Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացման մասին արձանագրությունը: Ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում` ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը նշեց, որ ռուսական ռազմակայանը պարտավոր է ապահովել անվտանգությունը Հայաստանի ողջ տարածքում: Գործող նորմում ասվում էր, որ ՌԴ-ն պաշտպանում է նախկին Խորհրդային Հայաստանի սահմանների անվտանգությունը: Ինչպես նշեց Նազարյանը, փոփոխությունն ամբողջությամբ զարգացնում է մտավախություններն այն առնչությամբ, որ Ռուսաստանի ռազմակայանը պարտավոր է ապահովել ՀՀ սահմանների անվտանգությունը բացառապես Իրանի և Թուրքիայի պարագծով:
ՌԴ կառավարությունը հավանություն է տվել ու ներկայացրել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հաստատմանը Հայաստանի Գյումրի քաղաքում գտնվող ՌԴ ռազմակայանիտեղակայման երկարացման մասին արձանագրությունը: Արձանագրությունը ստորագրվել է Երևանում նախորդ տարվա օգոստոսին: 1995թ. կնքված պայմանագրի գործողության ժամկետը 25 տարի էր` այն երկարաձգվել է և կկազմի 49 տարի (1995թ. սկսած):
Բացի այդ, ռուսական ռազմակայանի զինվորական ստորաբաժանումները կգործեն կողմերի փոխադարձ պայմանավորվածությունների հիման վրա: