Ցեղասպանության մասին օրինագծի հակառակորդ սենատորներին հրավիրել են Բաքու, երևի, «շնորհակալություն հայտնելու» համար
PanARMENIAN.Net - Պատվիրակությունը, որի մեջ մտնում են Ֆրանսիայի մի խումբ սենատորներ, ովքեր Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը չեղյալ հայտարարելու պահանջով, փետրվարի 5-ին այցով կժամանի Ադրբեջան Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետակամ կոմիտեի հրավերով, հաղորդում է Trend-ը:
Պատվիրակության կազմի մեջ մտնում են սենատորներ Նատալի Գուլեն, Սիլվիա Գո-Շավենը, Ժան-Մարի Բոքելը, Էվրե Մորեն, Անդրե Ռեքսարը, Ջանի Լորժուն:
Այցի ժամանակ ֆրանսիական սենատորները հանդիպումներ կանցկացնեն Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսում (խորհրդարանում), մի շարք նախարարություններում: Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակության այցը կտևի մինչև փետրվարի 10-ը:
Թուրքիան շատ ցավագին ընդունեց այդ օրինագծին Սենատի հավանություն տալը` հայտարարելով Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցման մասին: Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: