18 մարտի 2012 - 16:34 AMT
Մարտի 14-ին Մոսկվայի հայ երիտասարդության ասոցիացիայում տեղի են ունեցալ առաջին նախագահական ընտրություններտ: Պաշտոնը գլխավորում է ՄՄՀՊԻ 4-րդ կուրսի ուսանող Անդրանիկ Հովսեփյանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են Ասոցիացիայում, հենց նրա նախագահական ծրագիրն է մեծ հետաքրքրություն առաջացրել ՄՀԵԱ խորհրդի շրջանակներում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է զբաղեցնել այս պաշտոնը, իմանալ, որ ինձ վստահում է Խորհուրդը, որ ինձ հավատում են: Հայ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ լինելը շատ պատասխանատու է և ես դա քաջ գիտակցում եմ: Ես այն մարդկանցից եմ, որոնք երբեք չեն վախենում պատասխանատվությունից և դա ապացուցում են գործով»,-ասել է Հովսեփյանը:
Ասոցիցաիան գոյություն ունի 2011թ մարտի 3-ից և տվյալ պահին միավորում է Մոսկվայի ավելի քան 20 ԲՈՒՀ-երի հայկական ուսանողական համայնքները: ՄՀԵԱ ստեղծողն ու առաջին նախագահն է եղել Հենրի Սարդարյանը:
Նախագահ Հովսեփյանի ուղերձում ասվում է. «Մենք ցանկանում ենք ոչնչացնել այն կարծրատիպը, որ հայերն անկազմակերպ ազգ են: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հայ երիտասարդության ձայնը լսելի լինի և նրա հետ հաշվի նստեն, ցանկանում ենք, որ հայ երիտասարդությունը միասնական և ուժեղ լինի և մենք ձգտելու ենք այս ամենին:
Կառույցն այնքան ճկուն է, որ ցանկացած գաղափար և նախաձեռնություն կարող է կյանքի կոչվել: Ղեկավարությունն այնքան լեգիտիմ է, որ յուրաքանչյուրը կարող է իրեն փորձել ցանկացած պաշտոնում: Կարևորը ցանկությունն ու ջանքերն են:
Ես մի փոքր անգամ չեմ կասկածում մեր հաջողությանը, կազմակերպության հաջողությանը, քանի որ այստեղ համախմբված են Պատմական հայրենիքի բոլոր հայրենասերները: Մենք կանենք ամեն հնարավոր բան, որպեսզի արդարացնենք ամենահամարձակ սպասումները, և սրանք պարզապես բառեր չեն, այլ պարտքի զգացում»: