Վարդան Պողոսյան. Արձանագրությունների անվերապահ վավերացումը Հայաստանի շահերից է բխում
PanARMENIAN.Net - «Հայ-թուրքական մերձեցման գործում ՀՀ դիվանագիտության սխալն այն է, որ ստորագրված Արձանագրություններում երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող սահմանի ճանաչման մասին կետ է ամրագրված: Դա այն բանի հետեւանքն էր, որ փաստաթղթերի կազմման ողջ ընթացքը փակ էր եւ գործընթացի մեջ փորձագետներ չէին ներգրավված»,- այսօր Երեւանում Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի միջազգային պայմանագրերի գծով բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց սահմանադրության գծով փորձագետ Վարդան Պողոսյանը:
Սահմանադրության գծով փորձագետը նկատեց նաեւ, որ անգամ այդ տեսքով հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումն առանց որեւէ վերապահումների Հայաստանի շահերից է բխում: «Իզուր չէ, որ մինչեւ հիմա Արձանագրությունների վավերացման երկարաձգմամբ զբաղվում է Թուրքիան, քանի որ դրանց հետ կապված ավելի շատ խնդիրներ ունի»,- նշեց Պողոսյանը:
Նա ավելացրեց նաեւ, որ իր վարքով Թուրքիան ցույց է տալիս, որ չի ցանկանում վավերացնել Արձանագրություններն այնպիսին, ինչպիսին դրանք կան, այլ ձգտում է Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները պայմանավորել երրորդ պետությամբ: «Այդ իմաստով շատ տեղին է «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու մասին Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը»,- ընդգծեց փորձագետը: