ՌԴ ԱԳՆ. Պայմանագրի նախապատրաստման ժամանակ չի կարող հաշվի չառնվել Ղարաբաղի բնակչության դիրքորոշումը
PanARMENIAN.Net - Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Մոսկվան ոչ մի նպատակ չի հետապնդում ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, երկու ժողովրդների շահերից բխող պայմանավորվածության ձեռք բերումից բացի: Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
«Երբ մենք ասում ենք, որ ներկա փուլում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները փորձում են օգնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներին համաձայնեցնել այն սկզբունքները, որոնց վրա հետագայում հիմնված կլինի կարգավորումը, դա նշանակում է, որ այդ սկզբունքները հիմք կհանդիսանան իրավաբանորեն պարտավորեցնող խաղաղ պայմանագրի կնքման համար»,-ասել է Լավրովը:
Ըստ նրա, ՌԴ-ն ելնում է նրանից, որ նման պայմանագրի նախապատրաստման ժամանակ չի կարող հաշվի չառնվել Ղարաբաղի բնակչության դիրքորոշումը: «Թե ինչ ձեւով դա կարվի, դրա շուրջ հարկ է պայմանավորվել, սակայն ինձ համար դա ակնհայտ է»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Այն հարցին, թե կարող են արդյոք Ռուսաստանի շահերը Թուրքիայի հետ էներգետիկ համագործակցության ոլորտում առավել թանկ լինել ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքից` Ս.Լավրովն ասել է. «Պատասխանը պարզ է` չեն կարող»:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի մշակմամբ զբաղվել է ԵԱՀԿ պլանավորման բարձր մակարդակի խումբը: