August 25, 2001 - 00:01 AMT  06:25 GMT
In January-June 2001 natural population growth increased 39% related to the same period previous year and more than two times compared to that of the year 1999.
ARMENIAN CLIMBERS WILL PARTICIPATE IN MOUNTAINEERING ARARAT
August 24, 2001 - 22:55 AMT  06:25 GMT
Mountain Climbing Federation of Armenia has received an invitation from Turkish Federation to participate in mountaineering Ararat, which will take place on August 25-31.
HEYDAR ALIEV'S VISIT TO MOSCOW POSTPONED
August 24, 2001 - 22:54 AMT  06:25 GMT
Official visit of President of Azerbaijan Heydar Aliev to Russia is postponed till the end of November.
CE APPEALED TO NKR AUTHORITIES TO REFRAIN FROM HOLDING ELECTIONS OF LOCAL AUTONOMOUS BODIES
August 24, 2001 - 22:12 AMT  06:25 GMT
Council of Europe has appealed to the authorities of Nagorno Karabakh to refrain from holding elections of the local autonomous bodies planned for September 5.
ELIZABETH JONES CONSIDERS THAT NEGOTIATIONS ON NAGORNO KARABAKH CANNOT BE CONSIDERED AS FAILED
August 24, 2001 - 22:11 AMT  06:25 GMT
"Although the parties of the Karabakh conflict have not come to agreement yet, it cannot be considered that the negotiations have reached an impasse," - stated US Deputy Secretary of State on Europe and Asia Affairs Elizabeth Jones.
US DEPUTY SECRETARY OF STATE WILL DISCUSS THE KARABAKH PROBLEM WITH THE PRESIDENT OF ARMENIA
August 24, 2001 - 22:09 AMT  06:25 GMT
On August 28 US Deputy Secretary of State Elizabeth Jones, who is also Advisor of George Bush on European Affairs, will arrive in Yerevan with a two-day visit.