ARMENIAN DEFENSE MINISTER TO DISCUSS ISSUES OF BILATERAL MILITARY COOPERATION IN WASHINGTON
First of all concrete projects that could be financed in the framework of the $4.3 million US aid to Armenian armed forces would be discussed.
CAUCUS CO-CHAIR RAISES ISSUE OF AID TO NAGORNO KARABAKH
March 16, 2002 - 20:32 AMT  17:58 GMT
The matter concerns providing the aid to Nagorno-Karabakh from the sum remaining after realizations of humanitarian aid programs in the fiscal year 1998.
GEORGIAN PARLIAMENT CHAIR MEETS WITH SAMTSKHE-JAVAKHETIA POPULATION
March 16, 2002 - 20:10 AMT  17:58 GMT
Today the chair of the Georgian parliament Nino Burjanadze has left for Samtskhe-Javakhetia region populated mainly by Armenians.
AZERI FOREIGN MINISTER STATES HE NOT INTEND TO RESIGN
March 16, 2002 - 20:05 AMT  17:58 GMT
During the recent visit of the OSCE Minsk group co-chairs to the region a number of newspapers paid attention to that Heydar Aliyev and Vilayat Guliyev evaluate the activities of the international mediators differently.
ARMENIA AND AZERBAIJAN PRESIDENTS TO APPOINT PERSONAL REPRESENTATIVES TO NEGOTIATE ON KARABAKH CONFLICT SETTLEMENT
March 16, 2002 - 19:58 AMT  17:58 GMT
This is stated in the statement of the OSCE Minsk group co-chairs made in Vienna after their visit to the region.
AZERI FOREIGN MINISTER ACCUSES OSCE OF JAUNDICED ATTITUDE TO KARABAKH CONFLICT SETTLEMENT
March 16, 2002 - 19:36 AMT  17:58 GMT
In the OSCE documents on Karabakh conflict, territorial integrity of Azerbaijan is not mentioned, Azerbaijani foreign minister Vilayat Guliyev stated.
TURKEY AND AZERBAIJAN'S POSITION WITHIN "TRASECA" PROGRAM FRAMEWORK IMPEDES REGIONAL COOPERATION
March 16, 2002 - 19:28 AMT  17:58 GMT
Armenian government has appealed to the European commission for foreign relations on account of Turkey and Azerbaijan's boycott regarding Armenia's participation in "TRASECA" program.