ARMENIAN, AZERI, GEORGIAN AND TURKISH ENTREPRENEURS DISCUSSED PROSPECTS OF COOPERATION
After the forum a decision was made to cooperate in the sphere of exchange of economic information and research on the prospects of strengthening economic cooperation.
ARMENIAN MILITARY PERSONNEL PROVED EXCELLENT AT NATO EXERCISES
June 28, 2002 - 23:22 AMT  01:32 GMT
The next NATO exercises within the framework of "Partnership for Peace" program will be held in Armenia next summer.
NEGOTIATIONS ON KARABAKH "IN POSITIVE FIELD," OSCE MINSK GROUP CO-CHAIRS CONSIDER
June 28, 2002 - 23:18 AMT  01:32 GMT
As Robert Kocharian noted in his turn, at present the intermediaries are trying to organize the meeting of the Armenian and Azeri Presidents.
APPOINTMENT OF BRITISH REPRESENTATIVE AS PACE RAPPORTEUR ON NAGORNO KARABAKH CONSIDERED NORMAL IN YEREVAN
June 28, 2002 - 22:33 AMT  01:32 GMT
Let us note that the Azeri delegation speaks well of the new rapporteur, calling him a man of authority and an objective person.
REPORT ON REFUGEE CONDITIONS IN SOUTH CAUCASUS STATED AZERBAIJAN'S UNFAIR "PLAY"
June 28, 2002 - 22:28 AMT  01:32 GMT
It was noted that Azerbaijan had used the International Committee of Red Cross to present fake figures.
RUSSIA TO UNDERTAKE EFFORTS TO SETTLE KARABAKH CONFLICT, PACE AZERI DELEGATION HEAD CONSIDERS
June 28, 2002 - 20:17 AMT  01:32 GMT
In his words, the conflict solution is in Russia's own interest, which has begun improving its relations with Azerbaijan since 2000.
RUSSIAN PARLIAMENT RATIFIED AGREEMENT ON ROUGH DIAMOND SUPPLIES TO ARMENIA
June 28, 2002 - 20:12 AMT  01:32 GMT
"ALROSA" company is annually expected to supply 400-450 thousand carats rough diamonds to Armenian enterprises for jewelry purposes and 400-800 thousand carats a year for technical purposes from Yakutia reserves.
"ONE SHOULD NOT INTRUDE ON VARIOUS POLEMICS," RUSSIAN DIPLOMAT NOTED SPEAKING OF "PARISIAN PRINCIPLES"
June 28, 2002 - 19:59 AMT  01:32 GMT
In Gribkov's words, the co-chairs' decision to meet with the Azeri and Armenian leaders is conditioned by the fact that they had last met with the Presidents rather long ago and that it is necessary to refresh some ideas.
OSCE CHAIRMAN-IN-OFFICE AND RUSSIAN FOREIGN MINISTER TO DISCUSS KARABAKH SETTLEMENT TODAY
June 28, 2002 - 19:50 AMT  01:32 GMT
As the OSCE chairman-in-office emphasized earlier, he intended to pay special attention to that question.
ARMENIAN DEFENSE MINISTER AND NATO REPRESENTATIVE DISCUSSED PROSPECTS OF COOPERATION
June 28, 2002 - 18:47 AMT  01:32 GMT
Serge Sargsian familiarized the NATO representative with the main directions of the Armenian defense policy and the forthcoming programs in the sphere of cooperation with NATO.