REPLACING WTO DIRECTOR GENERAL NOT TO TELL SERIOUSLY ON ARMENIA'S ACCESSION TO IT
Leader of the negotiation group on Armenia's accession to WTO, deputy minister of trade and economic development of Armenia Tigran Davtian told it.
ISSY-LES-MOULINEAUX FRENCH TOWN TO COOPERATE WITH ARMENIA IN HIGH TECHNOLOGY
September 2, 2002 - 22:57 AMT  18:18 GMT
As reported by town mayor Andre Santini the city hall intends to attract the worldwide known "Wave.com" to cooperation with Armenia.
MEETING OF COUNCIL OF INTERNATIONAL CONGRESS OF INDUSTRIALISTS AND ENTREPRENEURS TO BE HELD IN YEREVAN
September 2, 2002 - 22:43 AMT  18:18 GMT
Over 100 entrepreneurs from 22 countries will take part in the conference.
"SURB GRIGOROS" ARMENIAN CHURCH RESTORED IN DAGESTAN
September 2, 2002 - 22:35 AMT  18:18 GMT
This monument of the Armenian culture of the beginning of the 19-th century is reconstructed on the initiative of the local Armenian community by means of the funds of the town community.
ARMENIAN DEFENSE MINISTER LEFT FOR MOSCOW ON WORKING VISIT
September 2, 2002 - 20:50 AMT  18:18 GMT
In Moscow Serge Sargsian will participate in the next sitting of the Armenian-Russian inter-governmental commission on economic cooperation, of which he is a co-chair.
ARMENIAN HIGH RANK POLICEMEN TO PARTICIPATE IN CIS INTERNAL MINISTERS COUNCIL MEETING IN BAKU
September 2, 2002 - 20:00 AMT  18:18 GMT
The ministers will have to discuss questions of joint struggle against terrorism, organized crime and drug business, as well as the prospects of information exchange.
NO AZERI PRISONERS OF WAR IN SHUSHI PRISON
September 2, 2002 - 19:54 AMT  18:18 GMT
Azeri representative in the International working group on searching for missing persons, prisoners of war and hostages in the zone of the Nagorno Karabakh conflict Avaz Hasanov stated it.
IF BAKU CHOOSES MILITARY SOLUTION OF NAGORNO KARABAKH CONFLICT, IT WILL GET WORTHY REPULSE, NKR LEADER STATED
September 2, 2002 - 19:45 AMT  18:18 GMT
At the same time he emphasized that Stepanakert abode by exclusively peaceful version of solution of the confrontation.