ARMENIA DISSATISFIED WITH "RANSAT" BRITISH COMPANY MEETING ITS INVESTMENT OBLIGATIONS ON "NAIRIT-1" PLANT
February 11, 2003 - 22:04 AMT  08:29 GMT
Armenian minister of trade and economic development Karen Chshmaritian said at a working meeting hosted by the Armenian president.
US ASSIGNED $1 MILLION TO HOLDING ARMENIAN ELECTIONS
February 11, 2003 - 21:55 AMT  08:29 GMT
As US ambassador to Armenia John Ordway said today, the funds will be used only for technical re-equipment of the district electoral centers and implementation of retraining programs for members of the commissions.
FORTHCOMING ARMENIAN ELECTIONS MAY SERVE GOOD EXAMPLE FOR REGION, CIS OBSERVER CONSIDERS
February 11, 2003 - 21:54 AMT  08:29 GMT
In his words, all preconditions for that are present in the republic.
ARMENIA FOR FULL AND UNCONDITIONAL DISARMAMENT OF IRAQ
February 11, 2003 - 21:53 AMT  08:29 GMT
Armenian foreign ministry press secretary Dzyunik Aghajanian said.
YEREVAN AND RUSSIAN VOLGOGRAD TO SIGN A TWO-YEAR COOPERATION PROGRAM
February 11, 2003 - 19:30 AMT  08:29 GMT
The program is directed at the expansion of ties in such spheres, as the trade and economic, cultural and humanitarian, transport and health.
KARABAKH ISSUE TO BE DECIDED THROUGH ARMENIAN-AZERI AGREEMENT
February 11, 2003 - 19:02 AMT  08:29 GMT
As Jacques Chirac stated at a joint press conference upon the completion of the negotiations with Vladimir Putin, Russia and France have "common positions" on the problems.
ARMENIAN PARLIAMENTARY DELEGATION MET WITH ARMENIAN DIASPORA OF RUSSIAN STAVROPOL REGION
February 11, 2003 - 19:01 AMT  08:29 GMT
The Armenian parliamentary delegation headed by speaker Armen Khachatrian, which had participated in the sitting of the big Caucasian four, met with the heads of the executive and legislative authorities of Stavropol Russian region and representatives of the local Armenian diaspora.
INTERNATIONAL CENTER FOR TRANSITIONAL JUSTICE CONSIDERED UN GENOCIDE CONVENTION APPLICABILITY TO ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
February 11, 2003 - 19:00 AMT  08:29 GMT
The Turkish-Armenian reconciliation commission has addressed that international organization requesting to consider the issue.
ARMENIAN CITIZENS IN KARABAKH NOT TO BE ABLE TO VOTE AT FORTHCOMING PRESIDENTIAL ELECTIONS
February 11, 2003 - 18:59 AMT  08:29 GMT
Armenian central electoral commission stated that citizens of Armenia would not be able to vote in Nagorno Karabakh as no polling stations were expected to be opened there, as well as there was no official diplomatic mission of Armenia.
BAKU-TBILISI-CEYHAN PROJECT AGAIN TREATHEN
February 7, 2003 - 04:00 AMT  08:29 GMT
World Bank authorities have decided to postpone the discussion of the issue about providing financial resources for construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline. The reason is connected with the pressure made on the Ministry of Environment protection and natural resources of Georgia. The leader of the “green” party of Georgia Georgiy Gachechiladze informed journalists that the World Bank does no wish to invest in a project without being guaranteed that the approved route of the pipeline would not be reviewed.