February 25, 2003 - 22:20 AMT  11:49 GMT
The group and the Azeri party will discuss the issue of organizing a meeting between the Armenian and Azeri state commissions for prisoners of war and the missing.
ARMENIAN NATIONAL MOVEMENT TRYING TO ASSUME POWER VIA DEMIRCHIAN, LEADER OF RENEWED COMMUNIST PARTY OF ARMENIA SAID
February 25, 2003 - 21:48 AMT  11:49 GMT
"Exactly the National Movement "justified" electoral technologies grant the opportunity to the opposition "elect" appear in the second round of the elections having 28%," - Yuri Manukian stated.
DEMIRCHIAN HEADQUARTERS SAY KOCHARIAN COLLECTED ONLY 42%
February 25, 2003 - 21:13 AMT  11:49 GMT
Representative of presidential contender Stepan Demirchian's headquarters Ashot Sargsian added referring to the headquarters estimates "the number declines intensively."
ADMINISTRATIVE PROCEEDINGS INSTITUTED AGAINST 107 FOR PARTICIPATION IN UNAUTHORIZED MEETINGS AND PROCESSIONS
February 25, 2003 - 21:11 AMT  11:49 GMT
According to the ministry of justice of Armenia, people earlier convicted of hooliganism, robbery, illegal possession of arms and drugs form a large number among the arrested.
FLORIDA REPRESENTATIVE JOINED US CONGRESSIONAL ARMENIAN CAUCUS
February 25, 2003 - 18:55 AMT  11:49 GMT
Upon Tom Feeney's joining the number of the Caucus members totaled 119.
JAPAN SHIFTED STAND ON KARABAKH ISSUE
February 25, 2003 - 18:48 AMT  11:49 GMT
First deputy foreign minister of Japan Tetsuro Yano said in the course of a press conference in Baku yesterday.
SOUTH CAUCASIAN PARLIAMENTARIANS TO MEET IN TBILISI
February 25, 2003 - 18:09 AMT  11:49 GMT
The parliamentarians of Armenia, Azerbaijan and Georgia are expected to discuss the political situation in the region, the ways of integration into European structures, the settlement of regional conflicts.
RECURRENT SUMMIT OF CIS HEADS TO BE HELD IN SAINT PETERSBURG IN LATE MAY
February 25, 2003 - 18:08 AMT  11:49 GMT
The presidents will participate in celebration of the city 300-th anniversary.
OSCE OBSERVATION MISSION TO CONTINUE ACTIVITIES IN SECOND ROUND OF ARMENIAN PRESIDENTIAL ELECTIONS
February 25, 2003 - 18:06 AMT  11:49 GMT
Head of the international election observation mission deployed by the OSCE's Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Peter Eicher reported he had a meeting with presidential contender Stepan Demirchian and had expressed concern about the anti-constitutional calls at the meetings.