July 15, 2003 - 00:20 AMT  05:09 GMT
As "Washington Times" newspaper writes, the discussion of the Genocide document has been postponed for an uncertain time, taking into consideration the incompatibility of the given question with the discussion of the bill on the budget for 2004 of the US State Department.
INDIAN STATE MINISTER OF FOREIGN AFFAIRS ARRIVING IN YEREVAN TODAY
July 15, 2003 - 00:19 AMT  05:09 GMT
Digvijay Singh is to meet with the Armenian foreign ministry head Vardan Oskanian, the ministers of education and science, trade and economic development, transport and communications as well as the deputy to the Armenian parliament Speaker.
ARMENIA PARTICIPATION IN BAKU-TBILISI-JEYKHAN PROJECT NOT ON AGENDA, GEORGIAN LEADER STATED
July 14, 2003 - 23:49 AMT  05:09 GMT
In his opinion, this issue should be settled by the Azeri party and the companies directly carrying out this project.
OPENING FRONTIER WITH TURKEY TO JEOPARDIZE INTERESTS OF ARMENIA, ARMENIAN PARLIAMENT VICE SPEAKER CONSIDERS
July 14, 2003 - 23:26 AMT  05:09 GMT
Relations with Turkey, "especially the opening of the borders", are not the priority for Armenia, vice speaker of the Armenian parliament, "Dashnaktsutyun" Armenian Revolutionary Federation board member Vahan Hovhannisian said.
REGULAR ATTEMPT OF AZERI DIVERSIONARY GROUP TO BREAK IN NAGORNO KARABAKH TERRITORY PREVENTED
July 14, 2003 - 23:10 AMT  05:09 GMT
NKR authorities made the accredited in Stepanakert representative offices of the Red Cross International Committee and OSCE aware of the incident, having expressed the readiness to pass the killed soldier body to the Azeri party.
PACE REPORTERS ON ARMENIA TO ARRIVE IN YEREVAN IN AUGUST
July 14, 2003 - 23:09 AMT  05:09 GMT
During the 4-day visit they are to get acquainted with the course of the fulfilling the obligations undertaken by Armenia at the entry into the Council of Europe.
ARMENIAN PRESIDENT LEAVING FOR PARIS ON WORKING VISIT TOMORROW
July 14, 2003 - 20:25 AMT  05:09 GMT
In the course of the visit he is to meet with French president Jacques Chirac, Prime Minister as well as chairmen of Senate and National Assembly.
ARMENIAN GOVERNMENT HAS NO PROBLEMS WITH "ARGENTINEAN AIRPORTS" OWNER EDUARDO ERNEKIAN
July 14, 2003 - 19:59 AMT  05:09 GMT
In the words of Armenian Prime Minister Andranik Markarian, the Argentinean businessman fulfills all the obligations provided by the concession agreement with Armenia.
ARMENIAN CHURCH IN ROSTOV-ON-DON RUSSIAN CITY IS 220 YEARS OLD
July 14, 2003 - 19:56 AMT  05:09 GMT
In this view a new exposition called "New-Nakhichevan-on-Don Armenian community in the channel of the Russian public life of late 18-th and early 20-th centuries" was opened in the museum of Russian-Armenian friendship.
POLITICAL COALITION DISCUSSED CRIMINOLOGICAL SITUATION IN ARMENIA
July 14, 2003 - 19:55 AMT  05:09 GMT
The representatives of the Republican Party of Armenia, "Orinats Yerkir" party and "Dashnaktsutyun" Armenian Revolutionary Federation stated that they expected the law enforcement bodies to take effective measures for revelation of crimes, which became more frequent lately.