ARMENIA AND BULGARIA SIGNED MILITARY COOPERATION PROGRAM FOR 2004
In Armenian defense minister Serge Sargsian's words, Armenia and Bulgaria "have common interests," and the cooperation between the two countries will promote them.
ARMENIA INTERESTED IN CROATIAN EXPERIENCE IN INTEGRATION INTO EUROPEAN STRUCTURES
October 23, 2003 - 22:52 AMT  00:06 GMT
Armenian foreign minister Vardan Oskanian has held negotiations with Croatian foreign minister Tonino Picula in Zagreb.
ARAB ENTREPRENEURS INTERESTED IN ARMENIAN PRODUCTION
October 23, 2003 - 22:48 AMT  00:06 GMT
"Geghard" Armenian meat producing enterprise was awarded "Halal" quality certificate in "Food Festival-2003" international exhibition in the United Arab Emirates.
ARMENIAN PAINTER WORKS APPRECIATED IN LAS VEGAS
October 23, 2003 - 22:35 AMT  00:06 GMT
Armenian photographer Rafael Hambartsumian was awarded "Certificate of Merits" at a photo exhibition in Las Vegas.
ARMENIAN NATIONAL TEAM 109-TH IN FIFA OCTOBER RATING
October 23, 2003 - 21:13 AMT  00:06 GMT
Compared to the last month the Armenian national team has ceded 6 points.
BUILDING NEW MODEL NUCLEAR POWER PLANT MAY BE ALTERNATIVE TO CLOSING ARMENIAN NUCLEAR PLANT
October 23, 2003 - 21:05 AMT  00:06 GMT
In the words of chief of the department of industry of the ministry of trade and economic development of Armenia Meruzhan Hakobian, the alternative energy sources suggested (wind, sun, water, etc.) cannot fulfill the industrial needs of the country.
"MINSK" MEDIATORS SCHEDULED TO VISIT REGION NOVEMBER 8
October 23, 2003 - 20:44 AMT  00:06 GMT
In the OSCE chairman-in-office Jaap de Hoop Scheffer's opinion, time has come for the governments of Armenia and Azerbaijan "to be more resolute and courageous to find a solution to the problem that will satisfy the peoples of both countries."
SHEVARDNADZE ELECTION BLOC LEFT GEORGIAN ARMENIANS IN BACKGROUND
October 23, 2003 - 19:44 AMT  00:06 GMT
The Tbilisi Armenian population, traditionally having a pro-authority attitude, may vote for "Burjanadze-democrats" opposition bloc at the election of November 2.
THE QUANITYT OF FIXED VIOLATIONS SUPPOSE NEW ELECTIONS
October 21, 2003 - 05:00 AMT  00:06 GMT
The elections taken place in Azerbaijan proved that the democratic values do not mean anything for the regime at power in Azerbaijan. Even the most pessimistic observers couldn’t have imagined the scale of the falsifications. Even the diplomatically formulated conclusions of the representatives of international organizations trying to maintain the parity in the assessments of elections of Armenia and Azerbaijan allow assuming that the Azeri authorities exaggerated.