January 29, 2004 - 22:44 AMT  21:06 GMT
Upon a private order of Tbilisi force structures of Akhalkalaki region started strictly controlling firms and people, who have arranged economic ties with the 62-nd Russian military base situated in the region.
RUSSIA WILL NOT REVIEW PROPERTY FOR DEBT TREATY WITH ARMENIA
January 29, 2004 - 21:27 AMT  21:06 GMT
Co-chair of the Armenian-Russian intergovernmental commission for economic cooperation, Vice Premier of Russia Boris Alyoshin stated in Yerevan today.
BAKU ATTACHES RESTORATION OF RAIL COMMUNICATION WITH ARMENIA TO LIBERATION OF SEIZED TERRITORIES
January 29, 2004 - 21:25 AMT  21:06 GMT
In the words of deputy foreign minister of Azerbaijan Araz Azimov, the fate of the EU proposal to restore the railway between Azerbaijan and Armenia would depend on two Presidents' attitude to it.
HOLOCAUST WELL-KNOWN EXPERT TO VISIT YEREVAN TO PARTICIPATE IN CONFERENCE ON 90-TH ANNIVERSARY OF ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
January 29, 2004 - 19:26 AMT  21:06 GMT
Armenian Prime Minister has invited expert for holocaust issues, Nobel premium laureate, director of Yad Vashem Jerusalem Institute, professor Yehuda Bauer to participate in a conference devoted to the 90-th anniversary of the Armenian Genocide in Ottoman Turkey, scheduled to be held in Yerevan in April 2005.
CE COMMITTEE OF MINISTERS DELEGATION TO ARRIVE IN YEREVAN
January 29, 2004 - 18:59 AMT  21:06 GMT
February 5 members of Ago group, representing the Council of Europe Committee of Ministers, will arrive in Yerevan on a three-day visit.
US GENOCIDE RESOLUTION GAINS MORE SUPPORT IN SENATE
January 29, 2004 - 18:57 AMT  21:06 GMT
Maine Senators Olympia Snowe and Susan Collins agreed to cosponsor the Genocide Resolution.
IF AZERBAIJAN DOES NOT SET ABOUT DEMOCRATIZATION, IT CANNOT REMAIN PART OF CE, PACE REPRESENTATIVE SAID
January 29, 2004 - 18:06 AMT  21:06 GMT
In the opinion of PACE co-rapporteur on Azerbaijan Andreas Gross, if the CE does not display adherence to principles in the issue in question, it will lose its authority.
ARMENIAN AND SWEDISH GOVERNMENT HEADS DISCUSSED PROSPECTS OF DEVELOPING BILATERAL COOPERATION IN STOCKHOLM
January 29, 2004 - 18:01 AMT  21:06 GMT
The Swedish premier noted that he was impressed by the economic indicators achieved by Armenia recently in spite of such unfavorable external conditions.
NEW YORK LIFE US INSURANCE COMPANY TO PAY $20 MILLION COMPENSATION TO VICTIMS OF ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
January 29, 2004 - 17:58 AMT  21:06 GMT
The company will satisfy 2400 suits and will create a philanthropic fund for the Armenian community.