April 20, 2004 - 00:13 AMT  14:46 GMT
Newly appointed US co-chair of the OSCE Minsk Group Steven Mann, who is on his acknowledging visit in Yerevan, met today with Armenian President Robert Kocharian and foreign minister Vardan Oskanian.
NEW YORK TIMES TO USE TERM "GENOCIDE" IN REFERENCES TO MASSACRES OF ARMENIANS IN OTTOMAN TURKEY
April 19, 2004 - 23:59 AMT  14:46 GMT
New York Times has lifted its long-standing policy against the use of the term "genocide" in reference to the massacres of Armenians in the Ottoman Empire.
VARDAN OSKANIAN: NO NEW PROPOSALS ON KARABAKH SETTLEMENT PRESENTED IN PRAGUE
April 19, 2004 - 23:19 AMT  14:46 GMT
In the words of the Armenian FM, the next meeting of the Armenian and Azeri foreign ministers meeting is planned in mid May.
BAKU CONTENT WITH PRAGUE MEETING OF AZERI AND ARMENIAN FOREIGN MINISTERS
April 19, 2004 - 22:37 AMT  14:46 GMT
According to the statement spread by the Azerbaijani MFA, the Prague meeting of Elmar Mamedyarov and Vardan Oskanian offered the opportunity to seek for possible ways for the Nagorno Karabakh conflict settlement,
CHARLES AZNAVOUR'S JUBILEE CONCERTS BEGAN IN PARIS
April 19, 2004 - 21:59 AMT  14:46 GMT
May 22 the famous singer will be celebrating his 80-th birthday.
EBRD FORECASTED GREATER ECONOMIC GROWTH IN ARMENIA
April 19, 2004 - 20:39 AMT  14:46 GMT
According to the data provided by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) the economic growth in Armenia will comprise 7,0% and not 6,0% as it was forecasted earlier.
SERIOUS CRISIS TOOK SHAPE IN TURKISH-ISRAELI RELATIONS
April 19, 2004 - 20:13 AMT  14:46 GMT
Israel's political circles viewed the refusal of official Ankara to receive Israeli minister of industry and trade Ehud Olmert, who was going to pay an official visit to Turkey, as a serious crisis in the Turkish-Israeli relations.
ARMEN DZHIGARKHANIAN AWARDED WITH SERVICE TO FATHERLAND RUSSIAN MEDAL
April 19, 2004 - 19:59 AMT  14:46 GMT
The decoration ceremony took place yesterday evening in the Moscow Dramatic Theatre headed by Armen Dzhigarkhanian.
OSCE MINSK GROUP NEW US CO-CHAIR ARRIVED IN YEREVAN
April 19, 2004 - 19:24 AMT  14:46 GMT
Today Steven Mann met with Armenian President Robert Kocharian and foreign minister Vardan Oskanian.
RUSSIAN-ARMENIAN BUSINESS COOPERATION ASSOCIATION CALLED ARMENIAN CITIZENS NOT TO YIELD TO PROVOCATION
April 19, 2004 - 19:01 AMT  14:46 GMT
The participants of the constituent assembly of the Association of Russian-Armenian Business Cooperation issued the statement in view of the internal political situation in Armenia.