April 22, 2004 - 00:14 AMT  22:58 GMT
In the Armenian minister of energy words, the principal agreement on construction will be concluded in the near future, during the visit of the Iranian minister of gas and oil to Yerevan.
AZERIS FAILED TO PREVENT ARMENIANS FROM ORGANIZING RALLY AT TURKISH EMBASSY IN TEHRAN
April 21, 2004 - 23:48 AMT  22:58 GMT
Collisions between the local Armenians and the activists of the National Awakening of Southern Azerbaijan Movement took place yesterday in Tehran.
ARMENIANS CANNOT LIVE IN BAKU, AZERI POLITICIANS CONSIDER
April 21, 2004 - 22:53 AMT  22:58 GMT
Representative Office of the UN Supreme Commissariat for Refugees' Issues in Azerbaijan refused to grant the refugee status to two Armenians, who arrived in Baku in search of "asylum".
AZERBAIJAN'S MISINFORMATION OF "KARABAKH DRUG TRAFFIC" BEING REFUTED
April 21, 2004 - 21:04 AMT  22:58 GMT
The US State Department in its report for year 2003 does not mention of the information spread by the Azeri side regarding production and traffic of drugs in Nagorno Karabakh as well as at the territories under its control.
TODAY CANADIAN PARLIAMENT TO VOTE ON RESOLUTION RECOGNIZING ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
April 21, 2004 - 20:35 AMT  22:58 GMT
Turkish Ambassador appealed to the Canadian MPs with a letter, in which he asked to refrain from the recognition of the Armenian Genocide, as, in his words, it will damage Turkish-Canadian relations.
ISSUED IN MILAN TOURIST MAP WITH NAMES OF ARMENIAN HISTORICAL TERRITORIES CREATED SCANDAL IN TURKISH PARLIAMENT
April 21, 2004 - 19:11 AMT  22:58 GMT
At the tourist map issued by one of the Turkish airlines the northeast of Turkey was marked as "Armenia" and southeast as "Kurdistan".
HUNGARIAN AMBASSADOR EXCLUDED EXTRADITION OF ARMENIAN OFFICER'S MURDERER TO BAKU
April 21, 2004 - 18:28 AMT  22:58 GMT
As Ferentz Contra told, Hungary and Azerbaijan have no agreement on granting prisoners' extradition.
US AMBASSADOR TO ARMENIA AND OPPOSITION LEADERS DISCUSSED POSSIBILITIES OF OVERCOMING INTERNAL POLITICAL CRISIS
April 21, 2004 - 18:26 AMT  22:58 GMT
John Ordway held meetings with leader of the opposition Justice bloc Stepan Demirchian and head of National Unity party Artashes Geghamian
US ADMINISTRATION ANNOUNCES SUPPORT FOR BILL ON PERMANENT NORMAL TRADE RELATIONS WITH ARMENIA
April 21, 2004 - 18:22 AMT  22:58 GMT
Assistant Secretary of the Bureau of European and Eurasian Affairs, Ambassador Elizabeth Jones announced of Administration's support for permanent normal trade relations with Armenia and for the termination of the Jackson-Vanik Amendment with respect to this country.
ILHAM ALIYEV ARRANGED EVERYTHING WITH TURKS
April 17, 2004 - 05:00 AMT  22:58 GMT
The first official visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Turkey concluded. Baku is generally satisfied with its results. The best achievement, according to them, was the postponement of the opening of Turkish-Armenian border.