Turkey assigns persons with knowledge of Armenian in diplomatic posts for struggle against recognizing Genocide
May 17, 2007 - 19:38 AMT  03:47 GMT
Suleyman Gokca, head of the Armenian Department of the Foreign Affairs Ministry will be appointed on a responsible post in the Turkish Embassy of the United States.
OSCE Minsk Group Co-Chairs to visit region May 21
May 17, 2007 - 19:26 AMT  03:47 GMT
Yuri Merzlyakov: This time not all Co-Chairs will visit the region and their trip to Stepanakert is not excluded either.
EBRD going to participate in Kars-Tbilisi-Baku project
May 17, 2007 - 19:06 AMT  03:47 GMT
Heydar Babaev: If talks are successful, the corresponding document may be signed in Kazan May 20-21.
Adviser to RA president sees no alternative to S. Sargsyan's candidacy in 2008 elections
May 17, 2007 - 18:34 AMT  03:47 GMT
Garnik Isagulyan: Like in the parliamentarian elections, during presidential elections ambitions of opposition leaders will hinder them to unite.
Tigran Torosyan expressed condolences to Gohar Gasparyan's relatives and admirers of her talent
May 17, 2007 - 18:20 AMT  03:47 GMT
In the course of decades the singer, who was honored with the national title of "Armenian nightingale", brought glory to the Armenian song art with her unique voice.
Currently Armenian issue on 2nd place of Turkey's foreign agenda
May 17, 2007 - 17:35 AMT  03:47 GMT
However taking into account the recent agreement between Kazakhstan, Turkmenistan and Russia on constructing Caspian gas pipeline the Armenian issue may appear in the first place.
Turkish Armenians threatened if they do not accept
Turkish Armenians threatened if they do not accept "official version" of what happened at the beginning of 20th century
May 17, 2007 - 17:20 AMT  03:47 GMT
"The one which does not take a favorable position for this paradisiacal fatherland must be eliminated", says the letter.
Turkey's policy towards Armenian not to change
May 17, 2007 - 16:44 AMT  03:47 GMT
Ruben Safrastyan: When in 2002 AKP became the ruling party in the country, some rumours occurred about establishing economic cooperation with Armenia, however they remained on the level of rumours.
Difficult to predict what else may happen in Turkey if tension does not reduce in country
May 17, 2007 - 16:31 AMT  03:47 GMT
Almost 500 laws have been adopted in Turkey during the recent 5 years, and some experts say they will help the country to integrate to the European Union.