PanARMENIAN.Net - 218 members of the electoral committees for the parliamentary elections in Armenia did not show up at their relevant constituencies on May 6 morning, chairman of the Central Electoral Committee (CEC) Tigran Mukuchyan said.
According to him, heads of committees appointed other committee members in compliance with the regulations, and all committees are full now.
“All 1982 polling stations in Armenia’s 41 constituencies were ready at 8.a.m. and opened on time,” CEC chairman stated.
Armenian National Congress (ANC) must overcome 7% threshold as a bloc, unlike the parties, which need 5% threshold level.