Scotland, Wales and Ireland willing to host Euro 2020
PanARMENIAN.Net - Scotland, Wales and the Republic of Ireland have formally declared an interest in hosting Euro 2020, it can be disclosed.
The countries have told UEFA that they would be interested in bidding to host the European Championships on a three-way basis.
So far Turkey are the only other nation to inform UEFA that they want to want host the tournament.
A source close to UEFA has confirmed to the Press Association that a written expression of interest from the three 'Celtic' countries has been submitted to the European governing body.
UEFA have a deadline of midnight tonight for any other declarations of interest.
Bidders would need to put forward up to 10 stadiums to host matches in the European Championships, which is being expanded from 16 teams to 24 from 2016.
Scotland and Wales would struggle to provide that number of stadiums to satisfy UEFA requirements but Ireland's involvement would cover the shortfall.
The formal declaration of interest does not commit the Celtic countries to proceeding with a bid however - a decision is not due to be taken by UEFA for 18 months, mirror.co.uk reported.