AAC PATRIARCH OF JERUSALEM PROTESTED AGAINST CONDUCTION OF WORLD PRIDE 2005 - INTERNATIONAL HOLIDAY OF SEXUAL MINORITIES -IN JERUSALEM
PanARMENIAN.Net - During the joint press conference with the arrangers of the World Pride 2005, the holiday of the sexual minorities, heads of three monotheistic religions called the arrangers to abandon the idea of conducting the 10-day festivity. During the press conference Chief Rabbi of Israel Shlomo Amara that even democracy should have some restrictions. Patriarch of Jerusalem M. Sabbaha the holiday initiators to respect the freedom and religious feelings of others. Patriarch of the Armenian Apostolic Church of Jerusalem Torkom II Manoogian said, "God will punish the holy city of Jerusalem as he punished the people of Sodom and Gomorrah for their homosexuality". In his turn Sheikh Abdelaziz Boukhari said it is inadmissible to celebrate a holiday of homosexuals, bisexuals and transsexuals in Jerusalem.