November 21, 2012 - 15:29 AMT
In conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, he dubbed Aliyev “totalitarian leader of a totalitarian country.”
“Aliyev shows by his cynical remarks that there are still supporters of fascism in the 21st century, and that this ideology flourishes thanks to leaders like him,” parliament vice speaker said, adding that Aliyev’s statement is reminiscent of the 1930s-1940s and Nazi leader Adolf Hitler.
Aliyev made the remarks on Armenia during a meeting dedicated to the 20th anniversary of New Azerbaijan Party.
In his speech Azeri President dubbed “Armenia a country of no value, a colony, an outpost run from abroad.” Moreover, he called Armenia “territory artificially created on ancient Azerbaijani lands.”
“Azerbaijan grows stronger and more powerful with every passing year, while Armenia weakens and declines every year," Aliyev said.