April 3, 2013 - 15:48 AMT
Head of the Public Council of Armenia Vazgen Manukyan suggested the pilots hold an expanded discussion on national carrier Armavia’s decision to halt flights. The problems the pilots currently face and the future of the civil aviation will be discussed during the meeting.
At April 3 meeting, the pilots expressed concerns over the current situation and discussed further consequences.
Armavia airline company earlier announced a decision to halt flights starting April 1 and start the bankruptcy proceedings.