April 3, 2013 - 15:48 AMT
Armenian women’s team won’t participate in European Weightlifting Championships, the team coach said.
“Meline Daluzyan was supposed to be the only Armenian weightlifter to perform at the Albania-hosted championship. However, a knee injury rendered her participation impossible,” Artashes Nersisyan told PanARMENIAN.Net.
As he further noted, Daluzyan will undergo treatment either in Armenia or Russia. “We’re doing our best to help Meline to gain good shape in time for Summer Universiade Kazan 2013,” the coach said.