PanARMENIAN.Net - Baku, dissatisfied with the calculation of "damages inflicted to Azerbaijan by Armenia," looks to continue the entertaining arithmetic by calculating damages inflicted to Nakhijevan.
The works group, led by a doctor of economics, professor Khanhuseyn Kazimli, consists of volunteers which will calculate as they're ordered to.
As APA Azeri news agency reported, "the surface contacts between Nakhijevan Autonomous Republic and Azerbaijan have been cut as a result of expansion of Armenian separatism and aggression started from the beginning of the 90s of the last century. Particularly, different provocations committed by the Armenians on the railway line and terrorist acts against civilians caused the complete suspension of this transport. This has resulted in the blockade of Nakhijevan."
The damage was calculated at once to amount to "hundreds of millions of manats (AZN) in economic damage." As the website claims, "all economic and cultural damages of the Autonomous Republic caused by the closing of railway and highway over last 20 years, as well as funds allocated from Azerbaijan’s budget for the protection of Nakhijevan should be compensated by Armenia."
Sure, no one can forbid Baku to take up entertaining arithmetic. Seems like Azerbaijan has forgotten all of its problems and is now busy calculating damages which resulted from its faulty policies. Yet there's one thing Baku's pseudo-mathematicians are forgetting about: if it comes to calculating damages, it's Armenia who's got to issue bills to Baku for ruined shrines, expulsion of Armenians from Azerbaijan, and Nakhijevan, a historic Armenian land, in particular.
Armenian towns of Agulis and Jugha were fully demolished, destroyed were 27000 Armenian churches and a mediaeval Armenian cemetery in Old Jugha, with bulldozers having smashed khachkars. The "work group" must surely be aware of the facts. As for Azeri historians, they continue writing their own history of South Caucasus, generously supported by the government to be turned into a tool of state policy. Azerbaijan's aggressive policy continues to devise new means for an information war against Armenia, resorting to pseudo-historians’ assistance.
So who should pay one's dues is another big question. To say nothing of a half a million-strong Armenian community of Azerbaijan, robbed and thrown out of their homes in the best case. Baku would be better off to finally see a beam in its eye, instead of trying to see a speck in another's. And as for Nakhijevan blockade – there's an interrupted flow of petrol- and product-filled trucks bound for the autonomous republic on the road from Iran.