PanARMENIAN.Net - The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Catherine Ashton, will meet with Foreign Ministers of the Eastern Partnership countries on the sidelines of the 68th session of the UN General Assembly in New York.
“Discussions will focus on relations with the European Union and future plans in the context of the upcoming summit in Vilnius,” Trend news agency quoted Georgian Deputy Foreign Minister David Jalagania as saying.
However, during a Sept 3 meeting with Russian President Vladimir Putin, Armenian leader Sargsyan said Armenia is ready to join Customs Union, with further plans to be involved in formation of the Eurasian Economic Union.