"If Armenians wished to eliminate and plunder Azeri villages they would have done it 13 years ago," head of the press office of the NKR Ministry of Defense, lieutenant colonel Senor Asratyan told a PanARMENIAN.Net reporter. He said Azeris themselves demolished the houses while retreating in 1993. "It is an awkward propaganda campaign that had nothing in common with the reality. It cannot be taken seriously," Asratyan underscored.
To note, Azeri press news agency has spread information that "Armenians started setting fire to the houses in the seized villages of Yusifjanly, Novruzlu, Baghmanlar, Sarijalu and Saybaly of the Aghdam region of Azerbaijan."