Serbian 'Zastava' Got Permission to Sell Arms to Armenia
PanARMENIAN.Net - The day before Serbian Company Zastava got permission to export arms to Armenia, RFE RL reports. Dragolyub Gruevic, the manager of 'Zastava' factory in Kragujevac, stated that the cost of deal makes $1.75 million. He also said the company awaits one more permission for a deal of $ 900 000.
It's worth reminding that Serbian Foreign Minister Vuk Draskovic roughly criticized the possible deal to sell armaments to Armenia. " The Ministry of Foreign Affairs does not issue permits for the exportation of arms; rather, that is the job of the Serbian government. We only provide a political opinion, and that opinion has not changed from the outset. We have long declared that the OSCE has imposed an arms embargo on Armenia and Azerbaijan because of the conflict in Nagornyy-Karabakh and that there is an instructive Resolution 8153 by the UN Security Council that requires all countries to refrain from supplying "any arms or ammunition to Armenia or Azerbaijan." underlined Draskovic.