PanARMENIAN.Net - The situation was still tense on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of February 25-26, given the escalation reported the day before, the Nagorno Karabakh Defense Army reports.
Azerbaijani armed forces violated the truce, firing around 2000 shots from various caliber firearms in the reporting period.
Karabakh’s troops continue controlling the situation on the contact line and retaliate if necessary.
The situation somewhat escalated on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of February 24-25.
Azerbaijani armed forces violated the truce, firing around 1700 shots from various caliber firearms in the reporting period.