PanARMENIAN.Net - Assemblymember Adrin Nazarian, Chair of Assembly Budget Subcommittee #4, appropriated $5 million within the Assembly’s Budget proposal to build an Armenian American Museum in Glendale, California, Nazarian’s staff said in a press release.
“The Armenian journey to California—from Genocide to prosperity—is a critical thread in the fabric of our State. An Armenian museum recognizing our past would be an excellent addition to our State’s wealth of cultural and historical centers,” stated Assemblymember Adrin Nazarian.
“The mission of the Armenian American Museum is to promote understanding and appreciation of America's ethnic and cultural diversity by sharing the Armenian American experience,” the release said.
“The Museum will be a cultural campus that enriches the community, educates the public on the Armenian American story, and empowers individuals to embrace cultural diversity and speak out against prejudice.”
The museum is patterned after Los Angeles County museums that combine the lessons and experiences of a specific group of residents with the vision of preventing discrimination and improving collaboration between all citizens of the County.