October 3, 2007 - 14:00 AMT
A model of a Monument of Sorrow and Memory dedicated to the 20th anniversary of the devastating Armenian earthquake was designed by a well-known artist from Lipetsk, member of the Union of Designers of Russia, Nikolay Rogatnev.
Yerkramas, the newspaper of Armenians of Russia, reports that the model has a shape of a church gently acquiring silhouette of a funeral candle based on rock crystal which reminds of the tragedy and resembles the gravestone.
"I hope I managed to express my feelings by this peace of work. We should not forget this horrific tragedy," Nikolay Rogatnev said.
Nikolay Rogatnev is the author of a number of monuments dedicated to liquidators of the consequences of the Chernobyl calamity and soldiers killed in local conflicts. He also designed a monument dedicated to the unification of Russian Orthodox Church.
A monument to the Beatles exhibited in the Beatles Story Museum in Liverpool in 2007 is one of the latest works of the artist.
The idea to design the Monument of Sorrow and Memory belongs to another Lipetsk artist, member of the Union of Designers of Russia, Valentin Bayukansky, who can be named the co-author by right.
This December Nikolay Rogatnev and Valentin Bayukansky are planning to gift a small model of the monument to President Kocharian.
The 3-5 meter high monument will be evidently inaugurated next year in one of the cities, which suffered from the earthquake. It will be made of metal, since Nikolay Rogatnev is a metal painter and the inventor of his own system of air-metal production.
To be implemented, the project needs sponsors, both Armenian and Russian. The inauguration of the monument will once again prove the friendship between the two nations.