PACE observation mission arrives in Yerevan
PanARMENIAN.Net - The observation mission of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has arrived in Yerevan.
On January 29, the representatives of PACE will hold meetings with the Speaker of the National Assembly of Armenia Tigran Torosian, members of the Armenian Delegation in PACE, representatives of the OSCE Observation Mission.
The same day, the members of PACE Delegation will meet the Chairmen of the Central Electoral Commission and the Constitutional Court of Armenia, members of the Council of Europe member-states.
On January 30, the representatives of PACE will meet with presidential hopefuls and incumbent President Robert Kocharian.
On January 31, the members of the delegation will hold a meeting with the Foreign Minister and the Head of the Armenian Police, members of the National Commission on TV and Radio and the members of the Board of the Public TV-Radio Company, elections2008.am reports.