August 10, 2021 - 14:05 AMT
Armenian Defense Minister Arshak Karapetyan left for Moscow on a working trip on Tuesday, August 10, at the invitation of his Russian counterpart Sergei Shoigu.
The two are expected to meet in the Russian capital, and a number of other working meetings are scheduled too.
On Monday, Karapetyan met with CSTO Secretary General Stanislav Zas in Yerevan and told him that the patience of the Armenian side is not inexhaustible, amid Azerbaijan's incessant provocations and ceasefire violations on the border.