Number of My Opera users in Armenia greater than in other CIS states
PanARMENIAN.Net - Armenia is ranked 1st in CIS for use of Opera Mini mobile web browser, Opera Software detailed in its monthly report.
According to the report, more than 20,5 million people in the world now use Opera Mini every month, up 160% from the year before. Users surf more with Opera Mini -over 7,3 pages in January, registering 290% increase from 2008. To top it off, Armenia, had the most growth - up 389.4% from the year before.
Armenia is the only country in CIS where Sony Ericsson brand mark enjoys the most popularity. Nokia is leading in other CIS states, Opera Software reported to PanARMENIAN.Net